CCA Achievement

SPORTS & GAMES

UNIFORMED GROUPS

CLUBS & SOCIETIES

2019
National School Games South Zone Table Tennis Competitions
‘C’ division Boys’ team - 4th
‘B’ division Boys’ team - 3rd
National School Games South Zone Basketball Competition
‘B’ division Boys’ team - 4th
Branson Tan of 5A2National School Games Rugby U-17 Bowl Category
‘B’ division team – top 4.

National School Games Judo
‘B’ division Girls’ team – 3rd
‘B’ division Girls’ Individual Extra Light category - Raeann Koh (4E1) 3rd
‘B’ division Girls’ Individual Half Heavy category – Er Co Hoon (4E4) 3rd
‘B’ division Girls’ Individual Heavy category - Samjon Yelena Isabel Flojo (3A2) 2nd

Singapore Schools Sports Council - 49th Colours Award

Judo
- Ally Arynna Binte Azni 1A3
- Teresa Teo Yan Yu 1A2
- Tan Yun Ting Shirleen 1A1
- Gladys Ong Hui En 1A1
- Sri Noristanity Nasha Binte Mohamad Hasrizal 1A3
- Nur Aashiqa Binte Noor Mohamed 1A1
- Eva Marsya Binte Rosli 1A1
- Goh Su Zhen 1E1
- Jennifer Lynn Teo 1E1
- Er Co Hoon 4E4
- Lebelle Ong Yu Fu 4A1
- Lim Si Ting 4E3
- Raeann Koh 4E1
- Samjon Yelena Isabel Flojo 3A2
Tae-Kwon Do
- Tan Ler Xuan Jermaine 3E1
Best Sportsboy Award (Basketball)
- Tan Kian Seng Branson 5A2

2020
National Schools Games were suspended due to COVID-19 pandemic.

2019

NCC – Unit Recognition 2018: Distinction

NPCC – Unit Overall Proficiency Award 2018: Bronze

Scouts - Frank Cooper Sands Award 2018: Gold

SJB – Corps Achievement Award 2019: Gold

2020

NCC – Unit Recognition 2019: Distinction

NPCC – Unit Overall Proficiency Award 2019: Bronze

Scouts – Frank Cooper Sands Award 2019: Gold

SJB – Corps Achievement Award 2020 – Gold

2019
Alpha Robotics
- First Lego League Competition: ‘The Programming Award’ – 2nd runner up- Marine & Offshore Competition:
i) GP Race
Team Orbital Hunters: attained highest score in Payload award and Gold Award
ii) Submarine Competition
Team Alpha 1: attained Merit award

SYF Arts Presentation 2019:
Band, Dance, Drama & Choir, each attained ‘Certificate of Accomplishment’:
Show Choir in B-Dazzled 2019
i) Best Vocal Award
ii) Diamond Award and
iii) Show Choir of the Year

2020
FIRST® LEGO® League Singapore 2019/2020
CityShaper Challenge - Secondary School Category
Team Orbital Hunters: 2nd Runner Up